Wiadomości

Bezpieczna droga do szkoły. Przypominamy o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży

Data publikacji 27.08.2019

Brodniccy policjanci już od poniedziałku (2.09.), czuwać będą nad bezpieczeństwem uczniów, którzy tego dnia rozpoczną nowy rok szkolny. W okolicach szkół można będzie spotkać patrole mundurowych kontrolujących autobusy przewożące dzieci jak i wzmożone kontrole prędkości w rejonach placówek szkolnych.

 

Od 2 września, rozpoczyna się nowy rok szkolny.  W tym momencie warto przypomnieć naszym pociechom jak i innym uczestnikom drogi, kilka zasad bezpieczeństwa na drodze. Zwracamy się z apelem do rodziców i opiekunów aby poprzez systematyczne rozmowy  z dziećmi na temat zagrożeń i sposobów ich unikania,  a przede wszystkim poprzez dawanie dobrego przykładu swoim zachowaniem, odpowiednio przygotowali dziecko do samodzielności. Pamiętajmy, że dla naszych pociech jesteśmy największym autorytetem i to od nas dziecko najwięcej się uczy. Bardzo często najmłodsi nie zdając sobie sprawy z zagrożenia, zachowują się nierozważnie i niebezpiecznie. Złe nawyki wyniesione z domów rodzinnych, w wielu przypadkach, powodują wzrost zagrożenia i niestety kończą się tragicznie.

Porady dla dzieci:

 

 • W drodze do szkoły lepiej unikać ryzykownych skrótów, grożących przykrymi wypadkami. Omijaj miejsca niebezpieczne, w których może spotkać Cię coś złego.
 • Poza miastem, jeżeli nie ma chodników, zawsze idź poboczem z lewej strony jezdni, tak żebyś widział   nadjeżdżające pojazdy.
 • Przez ulicę przechodź w miejscach wyznaczonych, zawsze gdy sygnalizator wskazuje zielone światło . Zanim przejdziesz przez jezdnię, zatrzymaj się na brzegu chodnika. Spójrz czy nic nie nadjeżdża z lewej, a potem z prawej strony. Jeszcze raz upewnij się i spójrz w lewo, jeśli droga jest wolna –przejdź na drugą stronę.
 • Pamiętaj, aby nigdy nie przebiegać przez jezdnię, a przez tory kolejowe przechodzić tylko na wyznaczonych przejściach, wyposażonych w zapory i sygnalizację świetlną.
 • Jeśli nieznajomy zapyta cię o drogę, pod żadnym pozorem nie wsiadaj z nim do samochodu, którym jedzie. 

Używając elementów odblaskowych poprawisz swoją widoczność, a tym samym    bezpieczeństwo.

Każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego, zmienia się tylko rola, w której występujemy, raz jako kierujący innym razem pieszy. Od nas samych zależy jak będzie kształtowało się bezpieczeństwo na drodze.  Nie ważne czy jedziemy czy idziemy, w każdej sytuacji jesteśmy odpowiedzialni za to co i jak  robimy.

Pamiętajmy aby nasz udział w ruchu drogowym w każdej z ról odbywał się bezpiecznie z poszanowaniem zasad, przepisów i innych uczestników ruchu.

 Kilka rad dla kierujących:

 • obserwuj warunki w jakich się poruszasz, dopasowując styl jazdy do zmian pogodowych
 • bezwzględnie zapinaj pasy bezpieczeństwa,
 • nie spiesz się, nadmierna prędkość jest najczęstszą przyczyną tragicznych wypadków,
 • utrzymuj bezpieczną odległość od pojazdów jadących przed tobą,
 • odpowiednio wcześnie sygnalizuj planowane manewry,
 • sprawne wycieraczki i światła zapewnią dobrą widoczność,
 • nigdy nie kieruj pod wpływem alkoholu,

Już od przyszłego tygodnia, brodniccy policjanci odwiedzać będą uczniów podczas zajęć lekcyjnych, gdzie podczas pogadanek przypomną o bezpiecznym poruszaniu się po drodze, jak i o niebezpieczeństwach czyhających podczas przerw między lekcjami

Publikacja: Agnieszka Łukaszewska