BEZPIECZNE ZAKUPY W SKLEPACH INTERNETOWYCH - Wiadomości - KPP w Brodnicy

Wiadomości

BEZPIECZNE ZAKUPY W SKLEPACH INTERNETOWYCH

Data publikacji 27.11.2019

Już niedługo rozpocznie się szał przedświątecznych zakupów. Coraz bardziej popularne, zwłaszcza w tym okresie stają się zakupy przez internet. Wiele osób zakupy prezentów dla najbliższych robi na aukcjach czy sklepach internetowych. Jest to bardzo wygodne, gdyż nie ruszając się z domu, można zamówić dowolny produkt z dostawą pod wskazany adres. Należy jednak pamiętać, że w sieci również możemy „spotkać” oszustów.

W ostatnim czasie, biuletyny brodnickiej komendy wypełniło kilka  zgłoszeń od osób, które zostały oszukane podczas zakupów przez Internet. W większości oszustwa dotyczyły zakupów telefonów komórkowych i innych przedmiotów elektronicznych. Kupując przez Internet, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznych zakupów:


-pospiech, jest złym doradcą,  wybierz moment, kiedy będziesz mieć kilkanaście minut na spokojne sprawdzenie kontrahenta i jego oferty, sprawdź komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka ilość powinna wzbudzić  czujność.
 

- zapoznaj się zasadami sprzedaży i zakupów przedmiotów,  nawiąż kontakt ze sprzedawcą, najlepiej, jeżeli wyślesz maila z prośbą o odpowiedź,
 

- nie dajmy się skusić na „okazyjnie tanie” oferty. Rażąco niska cena towaru, powinna wzbudzić twoją czujność.

 

- przechowujmy całą korespondencję do momenty pozytywnego zakończenia transakcji,

 

- jeżeli mamy jakieś wątpliwości co do uczciwości sprzedawcy , to poinformujmy administratora  serwisu

 

-zanim wpłacisz pieniądze na konto sprzedawcy, zastanów się nad płatnością przy odbiorze, jest to bezpieczna forma płatności, wówczas możemy sprawdzić przesyłkę przy kurierze, a w przypadku oszustwa spisać protokół i zawiadomić Policję.Jeżeli jednak zdarzy się przypadek, kiedy ktoś zostanie pokrzywdzony przez internetowego przestępcę, to należy taki przypadek zgłosić Policji.
 

Publikacja: Agnieszka Łukaszewska