Uwaga na oszustów - Wiadomości - KPP w Brodnicy

Wiadomości

Uwaga na oszustów

Data publikacji 07.10.2015

Policjanci ostrzegają przed oszustami grasującymi w okolicach Brodnicy. W coraz bardziej bezczelny sposób wchodzą do mieszkań nieświadomych zagrożenia osób starszych, dokonując kradzieży czasem nawet wszystkie oszczędności.

Policjanci ostrzegają przed oszustami grasującymi w okolicach Brodnicy. W coraz bardziej bezczelny sposób wchodzą do mieszkań nieświadomych zagrożenia osób starszych, dokonując kradzieży czasem nawet  wszystkie oszczędności.

Do jednego ze zdarzeń doszło w czwartek (1.10), w jednym z mieszkań w Brodnicy.  Mężczyzna, pod pretekstem awarii wodociągowej, został wpuszczony do mieszkania starszego małżeństwa i wykorzystując chwilową  nieuwagę domowników, ukradł im  wszystkie oszczędności.

Policjanci ostrzegają!! Oszuści działają na różne sposoby. Mogą działać w parach lub w pojedynkę.  Proszą np. o sprawdzenie przewodów wentylacyjnych. Jeden z nich nieustannie odwraca uwagę mieszkańców od drugiego oszusta, który w tym czasie szuka cennych przedmiotów w mieszkaniu.
Oszuści mogą podszywać się także m.in. pod pracowników różnych innych firm i urzędów czy kogoś bliskiego. Wykorzystują wiele sposobów, aby wzbogacić się kosztem innych. Niektórzy z nich podają się nawet za członków rodziny, pracowników instytucji publicznych czy też organizacji pozarządowych – charytatywnych. Wchodząc do mieszkania, czekają tylko na chwilę nieuwagi, by nas okraść. Gdy poznamy ich zamiary, często wykorzystują przemoc fizyczną, by uciec z mieszkania i nie zostać złapanym.

 
Zazwyczaj ofiarami padają  osoby starsze.
- Do każdej obcej osoby w naszym mieszkaniu, do wizyt bliżej nieokreślonych przyjaciół sprzed lat czy kolegów, członków rodziny , powinno się podchodzić z ograniczonym zaufaniem. To mogą być oszuści, którzy chcą nas okraść.
Nawet jeśli domownicy domyślą się, że w rzeczywistości osoby są zwykłymi oszustami, powinny zachować ostrożność.

- Nie należy reagować panicznie. W takiej sytuacji trzeba dokładnie zapamiętać ich twarze i ubiór.
Można spróbować pod pozorem pożyczenia pieniędzy pójść do sąsiada i tam dyskretnie zawiadomić policję lub bezpośrednio po ich wyjściu  z mieszkania zadzwonić na policję
Przypomnijmy, że wszystkie wizyty powinny być poprzedzone odpowiednim komunikatem, informacją ze spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.

Autor: Agnieszka Łukaszewska
Publikacja: Agnieszka Łukaszewska